Biuro rachunkowe PROFINIKS Warszawa Białołęka dojazd do klienta kompleksowe usługi księgowe niskie ceny księgowość białołęka
Zapraszamy na nową stronę firmy
Made with GlitterPhoto.net
Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Cennik usług
Artykuły (206)
News (412)
Praca w biurze rachunkowym
FAQ (118)
Forum (2)
Ciekawe linki (29)
Szukaj

Wymiana linków
Wymiana linkami
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 2
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: dino
Nieodpłatne przekazanie towarów w 2011 r. – VAT i podatek dochodowy
Kompendium rachunkowe i podatkowe Według obecnych przepisów podatek należny VAT z tytułu nieodpłatnych przekazań towarów musi być naliczany znacznie częściej.

Od 1 kwietnia 2011 r. zgodnie z art. 7 ustawy o VAT, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, a w szczególnośc: przekazanie bądź zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne darowizny, jeśli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Dotyczy to, między innymi:
• nieodpłatnego przekazywania towarów, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości,
• nieodpłatnego przekazywania towarów na cele reklamy, reprezentacji i promocji podatnika.

Wyjątek od tej zasady dotyczy nieodpłatnie przekazywanych przez podatników drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości (o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję tych osób i o jednostkowej wartości nieprzekraczającej 10 zł, jeśli brak ich ewidencji) oraz próbek, tj. niewielkiej ilości towaru reprezentującej określony rodzaj bądź kategorię towarów, a nie wskazującej na działanie mające charakter handlowy.

Zgodnie z art. 23 ustawy o PIT i art. 16 ustawy o CIT, do kosztów uzyskania przychodów wolno zaliczyć podatek należny od nieodpłatnie przekazanych towarów, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości.

Np. gdy podatnik zorganizuje promocję polegającą na przekazywaniu nagród dla określonych klientów, to od kwietnia 2011 r. takie nagrody (jeśli nie mają statusu próbek lub prezentów o małej wartości) powinny być opodatkowywane VAT, a podatek należny z tego tytułu może być przez podatnika zaliczany do kosztów uzyskania przychodów.

Do kosztów uzyskania przychodów można również zaliczyć podatek należny od przekazania przez podatnika towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy. Wciąż budzi wątpliwości kwestia, czy do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczany podatek należny od nieodpłatnie przekazanych towarów na inne cele promocji. Urzędy skarbowe różnie interpretują tę kwestię.

michalsierpowski dnia sierpień 12 2011 08:17:10 0 Komentarzy · 2030 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Orły Rachunkowości
Made with GlitterPhoto.net
Certyfikat RODO
Made with GlitterPhoto.net
Rzetelna Firma
Made with GlitterPhoto.net
Certyfikat Profiniks
GlitterPhoto
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

dino
30/05/2019 19:11
bardzo cenna informacja

Projekty Finanse i Księgowość PROFINIKS Michał Sierpowski

ul. Kąty Grodziskie 111/8D, 03-289 Warszawa (Białołęka)

tel: 604-109-906; (22) 675-12-95

profiniks@gmail.com


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie