Biuro rachunkowe PROFINIKS Warszawa Białołęka dojazd do klienta kompleksowe usługi księgowe niskie ceny księgowość białołęka
Zapraszamy na nową stronę firmy
Made with GlitterPhoto.net
Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Cennik usług
Artykuły (206)
News (412)
Praca w biurze rachunkowym
FAQ (118)
Forum (2)
Ciekawe linki (29)
Szukaj

Wymiana linków
Wymiana linkami
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 2
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: dino
Abonamenty medyczne dla pracowników w 2011 r. – podatek PIT, CIT i VAT
Kompendium rachunkowe i podatkowe Przy opłacaniu pracownikowi abonamentu pracowniczego, należy zastanowić się, czy nie podlega on opodatkowaniu. Zgodnie z art. 12 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych świadczeń. Zgodnie z art. 11 tej samej ustawy, w przypadku usług zakupionych wartość nieodpłatnego świadczenia ustala się według ceny zakupu danej usługi.

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, w przypadku opłacenia abonamentu medycznego na rzecz pracownika uzyskuje on przychód podatkowy wynikający jedynie z samej możliwości skorzystania z usługi medycznej, a fakt skorzystania z niej przez pracownika nie ma w tym przypadku znaczenia. Podobne stanowisko wyrażają sądy np. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 maja 2010 r. Zgodnie z tą uchwałą, pakiety wykupione przez pracodawcę dla pracowników mieszczą się w zakresie pojęcia nieodpłatne świadczenie, które powstaje już w momencie, kiedy centrum medyczne znajduje się w gotowości do udzielenia świadczenia, a nie gdy pracownik skorzysta z tej usługi.

Abonamenty medyczne wykupowane przez pracodawców obejmują często również badania wynikające z przepisów prawa pracy (medycyna pracy). Zgodnie z art. 21 ustawy o PIT, wolne od opodatkowania są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. W związku z tym, wartość pakietu medycznego w tym zakresie nie stanowi przychodu podatkowego dla pracownika.

Ponieważ część abonamentu medycznego podlega zaliczeniu do przychodów ze stosunku pracy, a część nie, to warto zadbać, aby placówka zdrowotna dokonała takiego rozgraniczenia w umowie lub na fakturze, zwłaszcza że zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, pracodawca sam nie może dokonywać takiego wyłączenia, jeśli nie wynika to z dokumentów.

W zakresie podatku VAT, to zgodnie z art. 43 ustawy o VAT, zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle związane z tymi usługami, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej. Również przekazanie takich usług na rzecz pracowników podlega zwolnieniu podatkowemu z VAT.

Jeśli natomiast chodzi o podatek CIT i o koszty uzyskania przychodów pracodawcy, to zgodnie z art. 15 ustawy o CIT za koszt uzyskania przychodów uznaje się każdy wydatek, o ile tylko został on poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub też zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto, wydatek ten nie może być wykazany w art. 16 ustawy o CIT, jako wydatek nieuznawany za koszty podatkowe. Wydatek na abonamenty medyczne przyczynia się do zapewnienia prawidłowego stanu zdrowia pracowników, a więc przyczynia się do poprawnego funkcjonowania firmy i osiągania przez nią przychodów oraz nie jest uwzględniony w ww. art. 16. W związku z tym, może być spokojnie uznany jako koszt uzyskania przychodów, co zostało potwierdzone przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji wydanej 13 grudnia 2010 r.

michalsierpowski dnia sierpień 16 2011 08:27:50 0 Komentarzy · 963 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Orły Rachunkowości
Made with GlitterPhoto.net
Certyfikat RODO
Made with GlitterPhoto.net
Rzetelna Firma
Made with GlitterPhoto.net
Certyfikat Profiniks
GlitterPhoto
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

dino
30/05/2019 19:11
bardzo cenna informacja

Projekty Finanse i Księgowość PROFINIKS Michał Sierpowski

ul. Kąty Grodziskie 111/8D, 03-289 Warszawa (Białołęka)

tel: 604-109-906; (22) 675-12-95

profiniks@gmail.com


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie