Kobieta w ciąży zatrudniona na podstawie umowy o pracę korzysta ze specjalnej ochrony, szczególnie w aspekcie możliwości wypowiedzenia stosunku pracy. Zgodnie z artykułem 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą będącą w okresie ciąży, przez cały okres trwania ciąży, a także przez okres trwania urlopu macierzyńskiego, chyba że:
• umowa o pracę zawarta była na okres próbny, krótszy niż miesiąc,
• zachodzą przyczyny uzasadniające zwolnienie kobiety bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca ją organizacja związkowa wyrazi na to zgodę,
• ogłoszenie likwidacji lub upadłości zakładu pracy pracodawcy.
Jeżeli zachodzi jedna z przyczyn wskazanych powyżej, pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy będącej w ciąży.
Ponadto, zgodnie z ww. artykułem, pracownica podlega ochronie nawet, gdy pracownica zaszła w ciążę lub dowiedziała się o ciąży w trakcie trwania okresu wypowiedzenia. Celem wykazania tych okoliczności wystarczającym jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzające taki stan. Na tej podstawie pracodawca jest zobowiązany przywrócić pracownicę do pracy. Jeśli pracownica sama złożyła wypowiedzenie umowy o pracę, będąc w ciąży, o której nie wiedziała, to również może zażądać przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunków.
Ochrona prawna pracownic w ciąży dotyczy również czasu pracy, który nie może przekraczać 8 godzin. Ponadto, pracodawca nie może zatrudniać kobiety w ciąży w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Nawet w sytuacji wyrażenia zgody pracownicy na takie warunki zatrudnienia, świadczenie pracy w tych godzinach jest sprzeczne z prawem.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 roku w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, są pewne prace, których nie mogą wykonywać pracownice w ciąży lub karmiące piersią. Tym samym, jeżeli pracodawca zatrudnia kobietę na jednym ze wskazanych w rozporządzeniu stanowisk pracy, to jest zobowiązany przenieść ją do innej pracy lub zwolnić z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia.
Pracownicy w ciąży nie wolno delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy, chyba że wyrazi ona na to zgodę.
Poza tym, pracodawca jest zobowiązany udzielać ciężarnej pracownicy zwolnień od pracy na czas wykonania zleconych przez lekarza badań z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Dodane przez michalsierpowski
dnia lipiec 01 2011 08:04:28
| 0 Komentarzy ·
636 Czytań ·
|
|