Biuro rachunkowe PROFINIKS Warszawa Białołęka dojazd do klienta kompleksowe usługi księgowe niskie ceny księgowość białołęka
Zapraszamy na nową stronę firmy
Made with GlitterPhoto.net
Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Cennik usług
Artykuły (206)
News (412)
Praca w biurze rachunkowym
FAQ (118)
Forum (2)
Ciekawe linki (29)
Szukaj

Wymiana linków
Wymiana linkami
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 2
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: dino
Pracownica w ciąży a kodeks pracy
Kobieta w ciąży zatrudniona na podstawie umowy o pracę korzysta ze specjalnej ochrony, szczególnie w aspekcie możliwości wypowiedzenia stosunku pracy. Zgodnie z artykułem 177 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą będącą w okresie ciąży, przez cały okres trwania ciąży, a także przez okres trwania urlopu macierzyńskiego, chyba że:

• umowa o pracę zawarta była na okres próbny, krótszy niż miesiąc,
• zachodzą przyczyny uzasadniające zwolnienie kobiety bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca ją organizacja związkowa wyrazi na to zgodę,
ogłoszenie likwidacji lub upadłości zakładu pracy pracodawcy.

Jeżeli zachodzi jedna z przyczyn wskazanych powyżej, pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy będącej w ciąży.

Ponadto, zgodnie z ww. artykułem, pracownica podlega ochronie nawet, gdy pracownica zaszła w ciążę lub dowiedziała się o ciąży w trakcie trwania okresu wypowiedzenia. Celem wykazania tych okoliczności wystarczającym jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzające taki stan. Na tej podstawie pracodawca jest zobowiązany przywrócić pracownicę do pracy. Jeśli pracownica sama złożyła wypowiedzenie umowy o pracę, będąc w ciąży, o której nie wiedziała, to również może zażądać przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunków.

Ochrona prawna pracownic w ciąży dotyczy również czasu pracy, który nie może przekraczać 8 godzin. Ponadto, pracodawca nie może zatrudniać kobiety w ciąży w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Nawet w sytuacji wyrażenia zgody pracownicy na takie warunki zatrudnienia, świadczenie pracy w tych godzinach jest sprzeczne z prawem.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 roku w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, są pewne prace, których nie mogą wykonywać pracownice w ciąży lub karmiące piersią. Tym samym, jeżeli pracodawca zatrudnia kobietę na jednym ze wskazanych w rozporządzeniu stanowisk pracy, to jest zobowiązany przenieść ją do innej pracy lub zwolnić z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia.

Pracownicy w ciąży nie wolno delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy, chyba że wyrazi ona na to zgodę.

Poza tym, pracodawca jest zobowiązany udzielać ciężarnej pracownicy zwolnień od pracy na czas wykonania zleconych przez lekarza badań z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Dodane przez michalsierpowski dnia lipiec 01 2011 08:04:28 0 Komentarzy · 636 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Orły Rachunkowości
Made with GlitterPhoto.net
Certyfikat RODO
Made with GlitterPhoto.net
Rzetelna Firma
Made with GlitterPhoto.net
Certyfikat Profiniks
GlitterPhoto
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

dino
30/05/2019 19:11
bardzo cenna informacja

Projekty Finanse i Księgowość PROFINIKS Michał Sierpowski

ul. Kąty Grodziskie 111/8D, 03-289 Warszawa (Białołęka)

tel: 604-109-906; (22) 675-12-95

profiniks@gmail.com


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie