Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę, jeśli zostało wydane orzeczenie lekarskie, stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł pracownika w terminie wskazanym w tym orzeczeniu do pracy odpowiedniej ze względu na jego stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Ponadto, natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika może być podyktowane tym, że pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, a więc stworzenia realnych zagrożeń istotnych interesów pracownika. Wg Kodeksu pracy podstawowe obowiązki pracodawcy to wyłącznie obowiązki z zakresu bhp.
Jeśli pracownik zamierza rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, to powinien poinformować o tym pracodawcę na piśmie i może to uczynić jedynie w ciągu miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości uzasadniającej niezwłoczne rozwiązanie stosunku pracy. Wówczas pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, zaś w przypadku umowy na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy - wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Jeśli natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika okaże się nieuzasadnione, to wówczas pracodawcy przysługuje odszkodowanie, niezależnie od tego, czy pracodawca poniósł szkodę czy nie.
Dodane przez michalsierpowski
dnia sierpień 03 2011 08:30:19
| 0 Komentarzy ·
618 Czytań ·
|
|