Biuro rachunkowe PROFINIKS Warszawa Białołęka dojazd do klienta kompleksowe usługi księgowe niskie ceny księgowość białołęka
Zapraszamy na nową stronę firmy
Made with GlitterPhoto.net
Nawigacja
Strona Główna
Kontakt
Cennik usług
Artykuły (206)
News (412)
Praca w biurze rachunkowym
FAQ (118)
Forum (2)
Ciekawe linki (29)
Szukaj

Wymiana linków
Wymiana linkami
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 2
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: dino
Przedsiębiorca na zwolnieniu chorobowym a prawo do zasiłku
Jeżeli przedsiębiorca jest chory, może w czasie niezdolności do pracy skorzystać z zasiłku chorobowego. Pozwala to na uzyskanie korzyści finansowych w postaci zasiłku oraz prawa do niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne za okres przebywania przedsiębiorcy na zwolnieniu chorobowym.

Warunkiem pozwalającym na obniżenie składki ZUS jest choroba potwierdzona zwolnieniem lekarskim, wystawionym na druku ZUS-ZLA, którego oryginał należy przesłać do terenowego oddziału ZUS zgodnie z właściwością miejscową przedsiębiorcy wraz z prawidłowo wypełnionym wnioskiem ZUS-Z3a.

Aby móc otrzymać zasiłek chorobowy, musi upłynąć okres wyczekiwania. Osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, natomiast osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej.

W sytuacji, gdy niezdolność do pracy trwa cały miesiąc kalendarzowy, wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy wynosi 0 zł. Jeżeli niezdolność do pracy trwa przez część miesiąca i z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku, kwotę składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy zmniejsza się proporcjonalnie. Składka na ubezpieczenie zdrowotne i płacona w pełnej wysokości. Nie uwzględnia się w niej przerwy spowodowanej chorobą i zasiłkiem chorobowym.

Deklarację DRA za miesiąc w którym wystąpiła choroba, przedsiębiorca składa wykazując i opłacając składki w pełnej wysokości. Dopiero w momencie, gdy przedsiębiorca otrzyma z ZUS decyzję stwierdzającą nabycie prawa do zasiłku, może wstecznie skorygować deklaracje DRA zmniejszając odpowiednio wysokość składek na ubezpieczenie społeczne. Po korekcie deklaracji DRA przedsiębiorca może wnioskować o zwrot składek albo zaliczyć nadpłacone składki na poczet zobowiązań wynikających z deklaracji DRA za kolejne miesiące.

Dodane przez michalsierpowski dnia styczeń 31 2012 21:20:07 0 Komentarzy · 2177 Czytań · Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Orły Rachunkowości
Made with GlitterPhoto.net
Certyfikat RODO
Made with GlitterPhoto.net
Rzetelna Firma
Made with GlitterPhoto.net
Certyfikat Profiniks
GlitterPhoto
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

dino
30/05/2019 19:11
bardzo cenna informacja

Projekty Finanse i Księgowość PROFINIKS Michał Sierpowski

ul. Kąty Grodziskie 111/8D, 03-289 Warszawa (Białołęka)

tel: 604-109-906; (22) 675-12-95

profiniks@gmail.com


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie